Our Staff

We welcome contact via e-mail at any time.

Please use the staff member's first initial and surname from the form below and add @carringtonschool.org, for example radam@carringtonschool.org

ADAM Miss Rachel Assistant Head of Year 10, Teacher of Drama
AKBAR Mrs Maria Teaching Assistant
AKHAVAN Miss Ariana Assistant Headteacher KS3, Teacher of Humanities
AVERY Mrs Lynn Second in Charge of Science, Teacher of Science
BAER Mrs Carola Teacher of Music
BARKER Mr Shaun Teacher of PE, and Cover Teacher
BASSO Mrs Mirella Senior Deputy Headteacher, Teacher of Technology
BELL Mrs Ruth Teacher of Humanities 
BLACKWELL Mrs Amy Assistant Headteacher, Teacher of Humanities
BROWN Ms Katarzyna (Kat) Teacher of Maths
BUCHANAN Mrs Sheena Teaching Assistant
BURRELL Mrs Suzanne Food and Art Technician
CAMERON Dr Amy Teacher of Science
CARTER Mrs Sally Admissions Officer
CARTWRIGHT Mrs Tina Administrative Assistant
CHASE Mr Gavin Interim Second i/c of History & RE, Duke of Edinburgh Coordinator
CHENERY Mrs Louise Senior Science Technician
COOKE Mr Jason Teacher of Technology
CRIPPS Miss Sarah Teaching Assistant
DAVIES Mrs Siân Head of Faculty Humanities
DAVIS Mr Graham ICT Manager
DAVIS Mrs Sarah Head of Year 10, Teacher of PE
DEANE Miss Francesca Subject Leader Performing Arts, & Excellence
DIETRICH Mrs Nicky Teacher of English
DILWORTH Mrs Sophie Assistant Head of Year (Maternity) Teacher of English
DOBBE Mrs Kelly Teaching Assistant
Ehren Mrs Karen HR Officer
EMPTAGE Mr Andy Teaching Assistant
EMPTAGE Mrs Bex Learning Support Coordinator
EVANS Mrs Vanessa Data, Reporting & Assessment Assistant
EVERETT Mr John Science Technician & Extended Curriculum Coordinator
FERREIRA Mr Nelson Caretaker
FINCH Mr Alex Teacher of RE
FISH Ms Lesley PA to Headteacher
FOOTMAN Mr Timothy Teacher of English
FRANKLIN Mrs Tracy Teaching Assistant 
FROST Mrs Paula Humanities Teacher
GARDNER Mr Jolyon Cover Supervisor
GRAY Mrs Kathryn Director of Science, Computer Science, ICT & Business
HAMPSON Mrs Sandy Route 4 Coordinator
HANSON Mr James Second i/c of PE, and Teacher of Maths
HAQ Mrs Ribha Teacher of English
HEARD Mrs Alison Year 8 Student Hub Coordinator
HOPKINS Miss Millie Teacher of Maths
HOWELL Mrs Sophie Exams Officer
HUTCHINGS Mrs Kate Science Technician
HYDE Miss Nicola Interim Second i/c of Geography
HYMAS Miss Kay Librarian
INCE Mrs Samantha Attendance Officer & Administrator
IND Miss Rachel Teacher of Art, Lead Practitioner, School Direct Lead
IVES Mr Michael Director of Maths
JHUBOO Mr Darren Teacher of Maths
KELLY Miss Sobia Teaching Assistant
KENDALL Mrs Victoria Interim Head of Faculty Humanities, & Design, Technology & Art
KNIGHT Mr Paul Caretaker
KNIGHT Mrs Scarlett Student Hub Coordinator (Maternity)
LAWRENCE Mrs Lynette Year 8 Student Hub Coordinator
LEE Mr Edward Premises Manager
LEE Miss Stephanie Senior IT Technician
LEUNG Mrs Alicia Teacher of Science
LOCKHART Mrs Florence Assistant Head of Year 9, Head of Drama
LOCKHART Mr Michael Assistant Headteacher KS4, Teacher of PE
LOUGHRAN Mrs Emma Teacher of Business; Marketing & Communications Coordinator
LYNN Mrs Fiona Teacher of French & Teaching Assistant
LOWE Mrs Ellen Teacher of Modern Foreign Languages
MACKAY Mr Paul Teaching Assistant
MADDOX Mrs Becky SENDCo, Head of Dance, & Teacher of PE
MADEN Mrs Ellen School Business Manager
MARTIN Mr David Senior Leader Timetable, Second in Charge of Maths
MARTIN Mr Rob Head of Computer Science, ICT & Business
MCGRAIN Mrs Elizabeth Year 11 Student Hub Coordinator
MESSINA-PERSAD Mrs Nesha Head of Religious Studies
MILES Mr Ian Community Partnership Coordinator, Teacher of Humanities
MILLER-DANVERS Mrs Raquel Head of Year 11, Teacher of English
MITCHELL Mr Aaron Interim Second i/c of Technology
MUENDO Mr Alex Teacher of Maths
NOLAN Mrs Sue Head of PE
OAKEY Mrs Sarah Assistant Head of Year 7, Interim Second i/c of Geography
OAKLEY Miss Kerry Headteacher
OMITOLA Mr Toks Teacher of Business, ICT & Computer Science
ORSINI Mr Fabio Teacher of Spanish
OSBORNE Miss Sarah Second i/c of History & RE, Teacher of Humanities
OUTHWAITE Mrs Helen Teacher of Maths
PACAUD Mrs Patricia Teaching Assistant
PEARCE Mrs Jane Careers Lead & Excellence Programme Coordinator
POWELL Mr Horace Teacher of Food Technology
PRICE Miss Amy Teacher of Science
PULLEN Mrs Heidi Science Technician
QUAYNOR Miss Michelle Finance Officer
REYNOLDS Mrs Susan Student Attendance Officer
ROBINSON Mrs Sarah Raising Aspirations Coordinator, Teacher of Science
ROLT Mr Steve Deputy Headteacher, Teacher of Science
SAXBY Ms Yana Teacher of Modern Foreign Languages
SCOTT Mrs Nicola Head of Art
SEABROOK Ms Greer Teacher of Dance & PE
SHAH Mr Ajmal Science KS3 & STEM Coordinator, Teacher of Science
SHAW Mrs Helen Second i/c of English, & Literacy
SHARMA Mrs Kirti Teacher of Science
SMITH Mr Andrew Head of Year 8, Teacher of Science
SMITH Mrs Jane Administrative Assistant
SMYTHE Mrs Caroline Head of Modern Foreign Languages
SORENSEN Mr Kristian Director of Inclusion
SPOONER Mrs Valerie Teaching Assistant
STAFFORD Mr Ben Senior Leader Emerging Technologies, Teacher of Maths
STAFFORD Mrs Helen Cover Teacher
TAYLOR Mr Paul Behaviour Support Coordinator 
TOPP Mrs Janet Year 10 Student Hub Coordinator
TULLY Mrs Stephanie Year 7 Student Hub Coordinator
WADE Mrs Bessie Teaching Assistant, Emotional Literacy Support Assistant
WALKER Mrs Lauren HR & Cover Administrator
WARD Miss Dawn Teacher of English & Media
WILLIAMS Mrs Charlotte Head of Year 7, Teacher of English
WINTER Mr Steve Head of Music
WOOD Mrs Claire Director of English
WREN Mr Dale Head of Year 9, Teacher of PE
XAVIER Mr Christian Teacher of Computer Science & ICT